Läsväskan

Sidan under konstruktion...

Läsväskan teamet

Jens Eriksson
Jens Eriksson

Jens har jobbat som It-stöd i Pargas Stads skolor sedan hösten 2012, men nu sadlat om till utvecklare för Läsväskan. Han bor i Pargas med sin fru och sina 2 söner. Jens gillar att resa, snickra och sporta och har efter sin 22 åriga ishockeykärriär lagt skridskorna på hyllan och fördriver sin lediga tid runt biljardbordet.

jens@lasvaskan.fi

Lotta Dammert
Lotta Dammert

Lotta är biträdande rektor i Sarlinska skolan och undervisar i modersmål och litteratur. Hon har man, två barn och envis strävhårig dvärgtax som heter Chili. Förutom läsning gillar Lotta inredning, bollsporter, långsamma joggingturer och paradisön Borstö i den åboländska skärgården. Lotta är även utbildad speciallärare.

lotta@lasvaskan.fi

Sebastian Ducander
Sebastian Ducander

Sebastian är it-pedagog i Pargas stad från och med hösten 2017. Tidigare jobbade han som klasslärare med rektorsuppgifter Sunnanbergs skola. Till Pargas flyttade han 2007. Familjen består av fru, tre söner och två hundar. Sebastian är bänkidrottare av rang och läser mycket deckare.

sebastian@lasvaskan.fi

Jolanda Raitio
Jolanda Raitio

Jolanda är bibliotekarie på Pargas bibliotek. Där trivs hon jättebra, eftersom hon älskar att läsa. Jolanda tycker också om att cykla, resa och vandra i skogen. Hon bor i Pargas med sin man och sina två barn.

jolanda@lasvaskan.fi

Susanne Båge
Susanne Båge

Susse är klasslärare i Malms skola där hon har jobbat i många år. Hon bor tillsammans med man och två pojkar i Nagu och pendlar dagligen till Pargas. Susse tycker om deckare och läser gärna när det finns tid. På fritiden är Susse ivrig ishockey- och fotbollssupporter.

susse@lasvaskan.fi

Martina Snåre
Martina Snåre

Tinni jobbar som jurist för Åbo Akademi. Hon hoppade på Läsväskan bussen lite senare än oss andra, men har med sin otroliga arbetsmoral och iver jobbat minst lika mycket som resten av gänget.

tinni@lasvaskan.fi